Emin Önen

Emin Önen Kişisel Web Sitesi

previous arrow
next arrow
Slider

Büyükelçi Önen: Çin ile Türkiye, ortak bir gelecek inşa ediyor

Türkiye’nin Çin büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Çin’in Komünist Parti’ye yakın organlarından Global Times’ta yayınlanan yazısında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Türkiye-Çin ilişkilerini ele aldı.

“Bugün, 29 Ekim’de, Türkiye’nin kuruluşunun 95. yılını kutluyoruz. Batılı emperyalist ülkeler tarafından 1. Dünya Savaşı sonrasında işgal edilen Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik ettiği Kurtuluş Savaşı’yla batılı işgalcileri topraklarından kovdu” ifadelerini kullanan Önen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte günümüzde ise 2023, 2053 ve 2071 hedefleriyle Türkiye’nin yeni atılımlarda bulunma hedefinin olduğunu açıkladı.

 

Devlet Başkanı Şi Cinping’in önderliğinde Çin’in de Türkiye’yle benzer hedeflerinin olduğunu söyleyen Önen, binlerce yıllık ilişkilere sahip olan Çin ile Türkiye’nin yollarının Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile bir kez daha kesiştiğini vurguladı.

Önen, Çin ile Türkiye’nin ortak bir kadere sahip olduğunu belirterek ” Çin ile Türkiye’nin kader ortaklığı yalnızca Kuşak ve Yol ile sınırlı değildir. Türkiye de Çin’in olduğu gibi ABD’yle bir ticaret savaşına zorlandı. Bunun en son örneği, serbest piyasadaki rekabet koşullarından uzaklaşan ABD yönetiminin Türk çelik sektörüne uyguladığı yaptırımdır” ifadelerini kullandı ve Türkiye’nin de Çin gibi serbest piyasa ekonomisinin sürdürülmesini ve küreselleşmeyi savunduğunu belirtti.

 

Önen, yazısını “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yılını, uzun sürekli dostlukla ve birlikte ortak bir gelecek inşa ettiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki dostlarımızla birlikte kutladığım için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.