Emin Önen

Emin Önen Kişisel Web Sitesi

previous arrow
next arrow
Slider

Büyükelçi Önen, Tsinghua Üniversitesi’nde “Büyükelçilerle Diyalog Programı”na Katıldı

Büyükelçi Önen, başkent Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde düzenlenen “Büyükelçilerle Diyalog Programı”na katılarak, Tsinghua Üniversitesi Yönetim Konseyi Başkan Yardımcısı Guo Yong ile görüştü. Guo ile yaptığı görüşmede Önen, Çin ve Türkiye arasındaki eğitim ve kültürel alandaki konular ve üniversiteler arası iş birliği hakkında fikir alışverişinde bulundu.
Büyükelçi Önen, daha sonra program kapsamında yaptığı sunumda, Türkiye’nin son 16 yıldan bu yana diplomasi, ticaret, ekonomi, kültür, yatırım ve kalkınma alanlarında katettiği mesafeyi ve dünya genelinde yaptığı insani yardım çalışmalarını anlatarak, Türkiye’de misafir edilen Suriyeli mültecilerin durumu ve yapılan insani yardım harcamaları ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin bilgi verdi.
Önen, ardından soru-cevap bölümünde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Büyükelçi Önen, Türkiye’nin 1 milyon Çinli turist hedefine nasıl ulaşacağına yönelik soru hakkında, THY’nin Türkiye ile Çin arasında daha fazla uçuş frekansında hizmet verebilmesi için Çin’deki havacılık otoriteleri ile görüşmeler yaptıklarını belirtti.
Görüşmeler dolayısıyla 2018 yılında daha fazla frekans alabilmeyi umduklarını dile getiren Önen, “Biz ayrıca Hainan Airlines, Southern Airlines, Air China gibi Çinli hava yolu şirketlerini de Türkiye’ye uçuş yapmaları için teşvik ediyoruz. Umarım bu yıl sonunda ilk aşamada 500 bin Çinli turist hedefine, sonraki yıllarda da bir milyon hedefine ulaşabiliriz.” diye konuştu.