Emin Önen

Emin Önen Kişisel Web Sitesi

previous arrow
next arrow
Slider

Büyükelçi Emin Önen Güven Mektubunu Sunarak Görevine Başladı

Türkiye’nin yeni Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ‘e güven mektubunu sunarak resmen görevine başladı. Büyükelçi Önen, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğini söyledi.
Çin lideri Şi, başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanında yer alan Büyük Halk Salonunda Türkiye, Norveç, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Gambiya, Etiyopya, İspanya, Lübnan, Hindistan ve Portekiz’in yeni atanan büyükelçilerini kabul etti. Abdulkadir Emin Önen Şi’ye güven mektuplarını sundu
Şi Cinping, büyükelçilere görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulunarak Çin’in bu ülkelerle karşılıklı güven ve iş birliği eksenli ilişkiler tesis etmeye büyük önem verdiğini söyledi. Türkiye’nin yeni Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen ise, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ‘e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletti ve iki ülke arasındaki karşılıklı dostluk, iş birliği ve güven ilişkisini daha derinlere taşımak için aktif çaba sarf edeceğini belirtti.
Türkiye’yi dünya devi Çin’de en iyi şekilde temsil edeceğini ve kendisini bu önemli göreve uygun gören Cumhurbaşkanımıza layık olacağını belirten Büyükelçi Emin Önen, “Pekin’e gelmemizin ardından bir hafta gibi kısa bir sürede Çin Devlet Başkanı Şi’nin bizleri kabul etmesi Türk Milleti ve onun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a duyulan sevgi ve dostluğuna güvenin en somut göstergesidir.” dedi.