Emin Önen

Emin Önen Kişisel Web Sitesi

previous arrow
next arrow
Slider

Büyükelçi Önen Asya Çalışmaları Merkezi’ni ziyaret etti.

Büyükelçi Emin Önen Koç Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi‘ni ziyaret ederek burada Koç Üniversitesi‘nden akademisyenlerin yanı sıra İstanbul’daki diğer üniversite ve düşünce kuruluşlarından da Çin üzerine çalışan uzmanlar ile bir araya geldi.

Koç Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi‘nin ev sahipliğini yaptığı toplantıda özellikle Türkiye arasındaki eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu. Bu çerçevede, karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişimi, Türk üniversitelerine Çin’den daha fazla öğrenci çekilmesi ve aynı şekilde Türkiye’den de Çin’e daha fazla öğrenci göndermenin imkanları tartışıldı. Bununla birlikte, yurtdışında Çin ve Asya üzerine ihtisaslaşan uzmanların, eğitimleri bittikten sonra Türkiye’deki kurumlarda çalışmalarının ve ülkemizdeki Çin ve Asya konusundaki bilgi birikimine katkıda bulunmalarının önemine değinildi.

 

Sn. Büyükelçi’nin Pekin Büyükelçiliği’nin son dönemdeki faaliyetleri üzerine bilgi verdiği toplantıda akademisyen ve uzmanlar da kendi çalışmaları hakkında bilgiler sundular. Büyükelçilik ile akademik çevreler arasında iş birliğini çok boyutlu olarak güçlendirilmesinin önemine değinildi ve bu doğrultuda somut öneriler ortaya konuldu.

Büyükelçi Önen ayrıca Koç Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Köşer Akçapar Üniversite Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan’ı da ziyaret ederek işbirliği imkanları hakkında görüş alışverişinde bulundu.